Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Mapy i plany (Namysłów), Namysłów
kitapczy: Kosmetyczna korekta - przesunięcie znacznika Baszty Prochowej z zewnętrznej na wewnętrzną linię murów obronnych.
pl. Rynek, Namysłów
kitapczy: Na pocztówce Baszta Prochowa występuje pod nazwą Zwingerturm, czyli Baszta Międzymurza.
Mury obronne, Namysłów
kitapczy: Po prawej fragment baszty półkolistej na zewnętrznej linii murów, po lewej baszta Oborowa.
Urząd Miejski, ul. Dubois Stanisława, Namysłów
kitapczy: Na drugim planie, po prawej dawne przedszkole, po lewej Hotel Grimm, a za nim Brama Krakowska.
ul. Podwale, Namysłów
kitapczy: Po lewej stronie przejście w murach miejskich w stronę ul. Harcerskiej.
ul. Pocztowa, Namysłów
kitapczy: W tle przyziemie posesji nr 1 oraz 3.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

atom
Parsley
T.Rex
T.Rex
MacGyver_74
MacGyver_74
Wolwro
Wolwro
Mmaciek
Mmaciek
Mmaciek
Mmaciek
rajaser
Mmaciek
t.ziemlicki@wp.pl
t.ziemlicki@wp.pl
Parsley
Parsley
Parsley
Parsley
morgot

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Wojna Trzydzistoletnia na Ziemi Namysłowskiej - hrabia von Mansfeld
Autor: MR1990°, Data dodania: 2016-12-23 13:34:08, Aktualizacja: 2016-12-23 14:35:04, Odsłon: 3794

"W roku 1626 ukazał się hrabia Ernst von Mansfeld ze swoim korpusem i zakwaterował się w Wilkowie, resztę oddziału lokując w Smarchowicach Małych, Starym Mieście i Ziemiełowicach. Po przeprowadzeniu silnej grabieży przeniósł się na obszar opolskiego"

Tak miejskie kroniki zanotowały fakt pobytu w pobliżu Namysłowa jednego z najbardziej znanych dowódców wojskowych okresu wojny trzydziestoletniej. Ernst von Mansfeld (ok. 1580-1626) był nieślubnym synem feldmarszałka armii austriackiej. W młodości służył w wojskach Habsburgów podczas walk z Turkami na Węgrzech. Czując się niedocenionym, postanowił przejść na stronę protestantów w toczącej się od 1618 r. wojnie. Walczył z Austriakami na terenie Czech i Palatynatu jako dowódca armii najemników, w dużej części zwerbowanych w północnych Włoszech. Mansfeld był również dyplomatą - niemieccy protestanci wysyłali go jako posła na dwory angielski i francuski.

Rok 1626 to czas zmagań Ernsta von Mansfelda z drugim wybitnym wodzem epoki - Albrechtem von Wallensteinem. Przegrana bitwa pod Dessau zmusiła armię protestancką do marszu przez kraje monarchii habsburskiej, chciano się bowiem połączyć z partyzantami węgierskimi. Wtedy to też miał miejsce pobyt Mansfelda pod Namysłowem (najprawdopodobniej latem 1626 r.). Gdy do obozu hrabiego dotarła informacja o wygaśnięciu walk na Węgrzech postanowił rozpuścić oddział, a sam z niewielką grupą żołnierzy udał się w kierunku Wenecji. Nieopodal Sarajewa doznał krwotoku płucnego i zmarł w nocy z 29 na 30 listopada 1626 r.

Hrabia Ernst von Mansfeld był typowym najemnikiem. Żołnierzy, broń i umundurowanie zbierał na koszt władcy, który był zainteresowany jego usługami. Żywność i żołd dla podkomendnych zdobywał często przez rabunki i plądrowania miasteczek i wsi (zgodnie z relacją o plądrunku wsi podnamysłowskich), nakładanie kontrybucji (okup pieniężny lub towarowy w zamian za nie plądrowanie) i ze zdobytych na wrogu łupów. Z usług Mansfelda korzystali m. in. Karol Emanuel I Wielki - książę Sabaudii, Fryderyk V Wittelsbach - elektor Palatynatu i król Czech, książę brunszwicki Chrystian, Jakub I Stuart - król Anglii i Szkocji oraz Chrystian IV Oldenburg - król Danii.

Namysłów, 23 grudnia 2016 r.

Mateusz Magda


/ /
/ / /
/ / /
/ / /