Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Mapy i plany (Namysłów), Namysłów
kitapczy: Kosmetyczna korekta - przesunięcie znacznika Baszty Prochowej z zewnętrznej na wewnętrzną linię murów obronnych.
pl. Rynek, Namysłów
kitapczy: Na pocztówce Baszta Prochowa występuje pod nazwą Zwingerturm, czyli Baszta Międzymurza.
Mury obronne, Namysłów
kitapczy: Po prawej fragment baszty półkolistej na zewnętrznej linii murów, po lewej baszta Oborowa.
Urząd Miejski, ul. Dubois Stanisława, Namysłów
kitapczy: Na drugim planie, po prawej dawne przedszkole, po lewej Hotel Grimm, a za nim Brama Krakowska.
ul. Podwale, Namysłów
kitapczy: Po lewej stronie przejście w murach miejskich w stronę ul. Harcerskiej.
ul. Pocztowa, Namysłów
kitapczy: W tle przyziemie posesji nr 1 oraz 3.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

atom
atom
atom
atom
antypuszka
antypuszka
Paulus,
Jan R
Zbigniew Waluś
FM
FM
McAron
Jan R
MacGyver_74
Rob G.
Rob G.
McAron
krzych[k]
Tony
Paulus,
krzych[k]

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Radny przypłacił gadulstwo życiem
Autor: MR1990°, Data dodania: 2012-12-20 16:04:34, Aktualizacja: 2012-12-20 16:04:34, Odsłon: 2567

W roku 1398 podjęto w naszym mieście kolejne ważne inwestycje budowlane. Rozpoczęte zostały wówczas prace przy wznoszeniu dwóch baszt – Baszty Kreczmarskiej (Wysokiej Wieży), stojącej przy Bramie Krakowskiej oraz położonej w pobliżu Bramy Wrocławskiej i obór dla miejskiego bydła Baszty Oborowej.

 

Budowla ta wraz z fragmentami drugiego łańcucha południowego odcinka murów obronnych zachowała się do dzisiaj i znajduje się przy ul. Stanisława Dubois, w sąsiedztwie kamienicy przy ul. 3 Maja 23. Składa się z 78 rzędów przytwierdzonych do siebie cegieł i wznosi się na wysokość ponad ośmiu metrów. Pięciu metrów w górę sięga biegnący ul. Dubois ciąg muru obronnego, pozostałe 3,5 m to już wyprowadzona z czworokątnej podstawy korona baszty. Na wysokości 5,4 m nad ziemią znajdował się strop, umożliwiający obserwację przedpola przez otwory okienne (umieszczone na poziomie 6,5 m) o wymiarach 95x43 cm. 7,5 m ponad gruntem zlokalizowano kolejny strop, zamykający od góry pomieszczenie baszty.

 

Z pracami budowlanymi z końca XIV w. wiąże się legenda, przekazana potomnym przez XIX-wiecznego kronikarza Liebicha. Powstająca w pobliżu zamku (niespełna 200 m od niego) baszta zainteresowała dowódcę garnizonu Jana von Mühlheima, który przybył ze swojej siedziby zapoznać się z postępami w budowie. Realizację inwestycji nadzorował rajca miejski Kleinschneider, który zapytany przez Mühlheima o to, dlaczego w pobliżu silnie umocnionego zamku budowana jest tak wysoka baszta udzielił mu odpowiedzi, że po to by mieszczanie mogli zobaczyć co kapitan ma na swoim półmisku.

 

Gdy rajca przybył do ratusza i opowiedział pozostałym radnym o zajściu został natychmiast uwięziony w lochu. Jego koledzy najwyraźniej nie chcieli aby ktoś dowiedział się o ich zamiarach. Konflikt mieszczan ze sprawującym swój urząd od 1393 r. Mühlheimem nie był bowiem tajemnicą. Tą powinny być z kolei działania rady miejskiej wymierzone przeciwko znienawidzonemu kapitanowi.

 

Następnej nocy nieszczęsny rajca Kleinschneider został ścięty na namysłowskim Rynku z rozkazu pozostałych członków rady. Gadulstwo skazanego uznano tutaj za zdradę interesów miejskiego samorządu, a ta wydawać by się mogło błaha sprawa doprowadziła do wydania wyroku śmierci.

 

Być może jeszcze dziś, podczas nocnego spaceru między ratuszem, a browarem, przemierzając Rynek, ulice Szkolną i Dubois ktoś z nas natknie się na tajemniczego spacerowicza, który wędruje tą trasą od ponad 600 lat. Poznamy go po tym, że trzyma w dłoniach lub pod pachą własną głowę, a napotkany przemówi i ostrzeże nas przed zbytnim gadulstwem.

 

Dla portalu e-Namysłów.pl

Mateusz Magda


/ / / / 35 /
/ / / /
/ / / / /
maras | 2012-12-20 21:27:11
:)
wito | 2012-12-20 23:15:06
Historia z Namysłowa, sądząc po adresacie ?